Jeigu skolininkas skolą pripažįsta, tačiau vis atidėlioja jos grąžinimą, kreditorius (asmuo, kuriam skolininkas yra skolingas) turi teisę kreiptis į apylinkės teismą pagal skolininko gyvenamąją vietą su pareiškimu dėl teismo įsakymo išdavimo.
Pareiškimas turi atitikti Teisingumo ministro patvirtintas pareiškimo formas dėl teismo įsakymo išdavimo:
Teismas, spręsdamas pareiškimo priėmimo ir teismo įsakymo išdavimo klausimus, netikrina kreditoriaus reikalavimo pagrįstumo, todėl pareiškime užtenka nurodyti tik reikalavimo pagrindą. Prie pareiškimo jokių įrodymų pridėti nereikia. Kreditorius ir skolininkas į teismą nekviečiami.
Tai yra efektyvi procedūra, nes kreditoriaus pareiškimo priėmimo klausimas išsprendžiamas ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo jo padavimo teismui dienos. Tuomet teismas išsprendęs pareiškimo priėmimo klausimą nedelsdamas, ne vėliau kaip kitą darbo dieną, išduoda kreditoriui teismo įsakymą.
Kartu su kreditoriaus pareiškimo ir teismo įsakymo kopijomis teismas išsiunčia skolininkui pranešimą, kuriame siūloma per 20 dienų nuo pranešimo įteikimo dienos teismo įsakymą įvykdyti (t. y. sumokėti skolą) arba pateikti prieštaravimus dėl teismo įsakymo. Pažymėtina, kad skolininko prieštaravimai neprivalo būti išsamūs ar motyvuoti.
Jei skolininkas per nurodytą 20 dienų terminą prieštaravimų nepateikia ir skolos nesumoka, teismo įsakymas įsiteisėja ir jį galima vykdyti priverstinai. Tai reiškia, kad teismo įsakymas yra kartu ir vykdomasis dokumentas, todėl jį galima pateikti vykdyti antstoliui.
Skolininkui pareiškus prieštaravimus teismo įsakymas netenka galios ir yra naikinamas, tačiau teismas kartu praneša kreditoriui, kad šis turi teisę pateikti teismui ieškinį, pagal kurį vyktų įprastas teismo procesas.
Žyminio mokesčio dydis kreipiantis dėl teismo įsakymo išdavimo yra tik ¼ sumos (25 proc.), kurią reikėtų mokėti už ieškinio nagrinėjimą teisme pagal bendrąsias ginčo teisenos taisykles (Civilinio proceso kodeksas 80 str.). Pavyzdžiui, įprastai turtiniuose ginčuose iki 30 000 eurų žyminis mokestis yra 3 proc. nuo ginčijamos sumos (bet ne mažiau 20 eurų). Taigi, jei skolininkas yra skolingas 5000 eurų, įprastas žyminis mokestis teikiant ieškinį būtų 150 eurų, bet žyminis mokestis teikiant teismo įsakymą būtų 37,5 eurai.
Pažymėtina, kad šia tvarka kreditoriaus pareiškimas nenagrinėjamas, jei;
1) pats kreditorius turi neįvykdytų įsipareigojimų skolininko atžvilgiu;
2) yra neįmanoma prievolę įvykdyti dalimis, o kreditorius reikalauja įvykdyti dalį prievolės;
3) skolininkas gyvena užsienyje arba užsienyje yra skolininko buveinė;
4) skolininko gyvenamoji ir darbo vietos yra nežinomos;
5) kreditoriaus reikalavimas yra kilęs iš vartojimo kredito sutarties ir bendros vartojimo kredito kainos metinė norma neatitinka Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatyme nustatytų bendrai vartojimo kredito kainai taikomų reikalavimų;
6) prašomi priteisti delspinigiai (pavėluoto mokėjimo palūkanos) viršija Lietuvos Respublikos mokėjimų, atliekamų pagal komercines sutartis, vėlavimo prevencijos įstatyme nurodytą pavėluoto mokėjimo palūkanų normą.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).