Atleidimas iš darbo bandomuoju laikotarpiu aprašomas Lietuvos Respubliko darbo kodekso 36 straipsnyje. Jame nustatyta, kad darbo sutartį su numatytu bandomuoju laikotarpiu (išbandymu) gali nutraukti tiek darbdavys, tiek darbuotojas. Tam neturi reikšmės, kieno – darbdavio ar darbuotojo – iniciatyva buvo susitarta dėl bandomojo laikotarpio.
Darbdavys iki išbandymo termino pabaigos gali priimti sprendimą nutraukti darbo sutartį apie tai raštu įspėjęs darbuotoją prieš 3 darbo dienas ir nemokėti išeitinės išmokos. Atleidimo iš darbo tokiu atveju sąlyga – nepatenkinami darbuotojo išbandymo rezultatai.
Išbandymo rezultatų vertinimas yra darbdavio prerogatyva, o jei darbuotojas nesutinka su atleidimu iš darbo darbdavio iniciatyva, darbdavys privalo įrodyti, kad darbuotojas iš tiesų neišlaikė išbandymo, t. y. dėl savo dalykinių ir asmeninių savybių nesugeba ar negali dirbti sulygtojo darbo. Pavyzdžiui, darbuotojas tinkamai neatliko savo darbo funkcijos, pažeidinėjo darbo teisės normose ar sutartyje numatytas pareigas, elgėsi neprofesionaliai, nekorektiškai ir pan.
Neigiamą išbandymo rezultatą darbdavys gali įrodinėti visomis leidžiamomis įrodinėjimo priemonėmis. Tam galima naudotis tarnybinio patikrinimo medžiaga, darbuotojų, klientų ar institucijų rašytiniais skundais, pareiškimais, paaiškinimais, darbuotojų ar kitų asmenų žodiniais parodymais, vaizdo ar garso įrašais ir pan.
Darbdavio sprendimas nutraukti darbo sutartį užbaigia darbo santykius suėjus įspėjimo terminui. Atskiras sprendimas, priimamas pasibaigus įspėjimo terminui, nereikalingas, nes darbdavys ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną privalo tiesiog įforminti darbo sutarties pasibaigimą. Svarbu tai, kad sprendimas nutraukti darbo sutartį turi būti priimtas iki išbandymo termino pabaigos.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).