Jei įmonės partneris nesąžiningais veiksmais vilioja klientus į konkuruojančią įmonę, toks elgesys gali būti laikomas lojalumo, interesų konflikto vengimo ar nesąžiningos konkurencijos veiksmų draudimo pažeidimu. Toliau pateikiamos galimos strategijos, ką daryti tokiu atveju.
Ieškinys dėl žalos atlyginimo juridiniam asmeniui
Pirma, galite pateikti ieškinį dėl žalos atlyginimo juridiniam asmeniui iš žalą sukėlusio asmens. Pagrindas – atstatyti juridinio asmens tinkamą veiklą (negautas ar prarastas pajamas, kurias būtų juridinis asmuo gavęs iš klientų). Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje laikomasi pozicijos, jog valdymo organų nariams už fiduciarinių pareigų pažeidimą atsakomybė kyla tik esant jų dideliam neatsargumui arba tyčiai. Asmuo padaro žalą tyčia, kai siekia padaryti to tipo žalą arba atitinkamai elgiasi žinodamas, kad konkreti žala atsiras arba labai tikėtina, kad atsiras. Be to, žalos atlyginimo siekiančiam asmeniui nepakanka įrodyti padarytos žalos fakto, tačiau būtina įrodyti ir įmonės valdymo organų narių fiduciarinių pareigų (lojalumo, sąžiningumo, protingumo ir kt.) pažeidimą, akivaizdų protingos ūkinės komercinės rizikos peržengimą, aiškų aplaidumą arba jiems suteiktų įgaliojimų viršijimą.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 2.87 straipsnio nuostatų pažeidimas pats savaime dar nėra pakankamas pagrindu priteisti žalos atlyginimą. Todėl labai svarbu turėti įrodymų, kurie įrodytų klientų nuviliojimo pagrindą, būtų argumentuoti ir pagrįsti atitinkamais įrodymais.
Ieškinys dėl priverstinio akcijų pardavimo
Antra, galite pateikti ieškinį (ieškovas šiuo atveju būtumėte Jūs asmeniškai) pagal CK 2.115 straipsnį dėl priverstinio akcijų pardavimo Jums. Galite kreiptis į teismą tuo pačiu pagrindu – dėl valdymo organo netinkamų veiksmų, kurie prieštarauja juridinio asmens veiklos tikslams. Svarbus aspektas teikiant šį ieškinį – kad negalima pagrįstai manyti, kad tie veiksmai ateityje pasikeis (vadinasi, turite manyti, kad atsakovas ir ateityje klientus nukreips į kitą įmonę, ir kad tokie veiksmai atliekami ne vieną, o bent keletą kartų arba turi būti labai reikšmingi įvertinant juridinio asmens veiklą)
Priverstinio akcijų pardavimo procedūros etapai:
1) Pateikti teismui ieškinį – tokie ieškiniai paduodami apygardos teismui pagal juridinio asmens buveinės vietą.
2) Jei yra ir kitų juridinio asmens dalyvių, galima jiems pasiūlyti prisijungti prie ieškinio.
3) Teismas nusprendžia, ar yra tokios aplinkybės, dėl kurių galima priverstinai direktoriaus pareigas einančio asmens akcijas parduoti Jums.
4) Skiriamas ekspertas, kuris nustato ir teismui pateikia akcijų kainą.
Tyrimas dėl darbo pareigų pažeidimo
Trečia, jeigu žalą darantis asmuo yra ir įmonės darbuotojas, reikėtų inicijuoti tyrimą dėl galimo darbo pareigų pažeidimo, o tyrimo laikotarpiu nušalinti darbuotoją nuo darbo apribojant prieigą prie įmonės dokumentų, el. pašto ir kitų priemonių (Darbo kodekso 49 str.), o jeigu šis asmuo yra direktorius – valdymo organo sprendimu atšaukti jį iš pareigų.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).