Streikas – tai profesinės sąjungos ar jų organizacijos organizuotas darbuotojų darbo nutraukimas, kai siekiama priversti darbdavį derėtis, sudaryti ar vykdyti susitarimą.
Streikas gali būti įspėjamasis, kuris trunka iki 2 valandų, arba tikrasis, kurio terminas neapibrėžtas. Streiko metu sustabdoma darbo sutartis, darbuotojas atleidžiamas nuo pareigos atlikti darbo funkciją ir nėra jam mokamas už streiko laikotarpį atlyginimas, nebent su darbdaviu susitariama kitaip. Tačiau darbuotojui lieka galioti socialinis draudimas, darbuotojas turi teisę atvykti į darbovietę. Darbuotojas turi teisę pasirinkti dalyvauti streike ar ne. Streikas leistinas tik pasinaudojus visomis kitomis įmanomomis sutaikinimo priemonėmis: išankstine ginčo nagrinėjimo tvarka, taikinimu, derybomis, darbo arbitražu. Streikas gali būti organizuojamas tik konkrečiai su darbuotojų darbu ar interesais susijusiais nesutarimais. Tai reiškia, kad streikas negali būti organizuojamas dėl politinių ar kitų reikalavimų, kurie nesusiję su streikuojančių darbuotojų darbo interesais.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).