Šis atsakymas į klausimą aktualus esant santykiui tarp dviejų fizinių asmenų, t.y. perkant daiktą iš kitos asmens, o ne įmonės ar verslininko.
Pirkėjas gali pasirinkti vieną iš būdų numatytų Civilinio kodekso 6.334 straipsnio pirmos dalies 2-4 punktuose. Tačiau, norint pasinaudoti šia teise, pirkėjas neturi žinoti, kad jam perduodamas daiktas yra netinkamos kokybės, kitaip tariant, daikto trūkumai turi būti paslėpti. Taip pat verta atkreipti dėmesį, jog pirkėjo reikalavimai siejami su daikto būkle. Tai reiškia, jog prieš reiškiant reikalavimą reikia žiūrėti, kada pasireiškė daikto trūkumai, ar tuos trūkumus galima pašalinti per protingą laiką ir proporcingą kainą, ar tie trūkumai nekliudo toliau naudotis daiktu, ar jie yra esminiai.
Taigi pirkėjas įsigyjęs nekokybišką daiktą gali taip ginti savo teises:
- Reikalauti sumažinti pirkimo kainą (Civilinio kodekso 6.334 straipsnio pirmos dalies 2 punktas). Šis reikalavimas yra teikiamas tuomet, kai trūkumai netrukdo toliau naudotis daiktu, tačiau susitariant dėl kainos nebuvo aptarti daikto trūkumai ir dėl to kaina yra neatitinkanti daikto kokybės.
- Reikalauti neatlygintinai pašalinti daikto trūkumus arba atlyginti išlaidas patirtas šalinant trūkumus (Civilinio kodekso 6.334 straipsnio pirmos dalies 3 punktas). Šiuo reikalavimu galima pasinaudoti tuomet, kai daikto negalima naudoti pagal paskirtį, tačiau galima tuos trūkumus pašalinti. Reikia atkreipti dėmesį ir į tai ar trūkumų šalinimas yra proporcingas daikto kainai. Pareiškus šį reikalavimą pardavėjas per protingą terminą privalo pašalinti daikto trūkumus arba atlyginti pirkėjo patirtus nuostolius šalinant trūkumus.
- Reikalauti nutraukti sutartį ir susigrąžinti sumokėtus pinigus (Civilinio kodekso 6.334 straipsnio pirmos dalies 4 punktas). Tai yra paskutinė teisių gynimo priemonė, kuri galima, kai daikto trūkumai yra esminiai ir jų negalima ištaisyti arba pardavėjas atsisako daiktą sutvarkyti, arba padengti išlaidas daikto trūkumams šalinti.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).