Remiantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (CK) normomis, reglamentuojančiomis atlygintinių paslaugų teikimo sutartį, pagrindinis paslaugų gavėjo teisių gynimo būdas tokiu atveju yra vienašalis paslaugų sutarties nutraukimas.
Paslaugų gavėjo teisė reikalauti nutraukti paslaugų sutartį yra besąlyginė; klientas turi teisę nutraukti sutartį vienašališkai ir nesant esminio pažeidimo.
Pagal CK 6.721 straipsnio 1 dalį, klientas turi teisę vienašališkai nutraukti sutartį, nepaisydamas to, kad paslaugų teikėjas jau pradėjo ją vykdyti. Jeigu paslauga buvo pradėta vykdyti, klientas privalo sumokėti paslaugų teikėjui kainos dalį, proporcingą suteiktoms paslaugoms, ir atlyginti kitas protingas išlaidas, kurias paslaugų teikėjas, norėdamas įvykdyti sutartį, padarė iki pranešimo apie sutarties nutraukimą gavimo iš kliento momento.
Tuo atveju, kai sutartis nutraukiama, abi šalys yra atleidžiamos nuo sutarties vykdymo, tuo pačiu taikoma restitucija – paslaugos gavėjas gali reikalauti grąžinti viską, ką yra perdavęs kitai šaliai vykdydamas sutartį, t. y. klientas gali reikalauti grąžinti sumokėtus pinigus, kai paslauga nėra suteikiama. Be to, paslaugų gavėjas turi teisę reikalauti atlyginti nuostolius, atsiradusius dėl sutarties neįvykdymo, bei netesybas. Su reikalavimu grąžinti sumokėtus pinigus klientas turi kreiptis tiesiogiai į paslaugų teikėją, o šiam jo pareigos neįvykdžius – į teismą.
Pabrėžtina, kad Civilinis kodeksas numato specialias taisykles atskiroms paslaugų sutarčių rūšims (pavyzdžiui, asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, turizmo paslaugoms ir kt.), taip pat ypač svarbu atsižvelgti į Civilinio kodekso normas, nustatančias vartojimo sutarčių specifiką.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).