Lietuvos Respublikos darbo kodekso 57 straipsnio 8 dalyje nustatyta, kad atleidžiamam darbuotojui, kuris įmonėje išdirbo daugiau nei 1 metus laiko, yra skiriama 2 vidutinių darbo užmokesčių (toliau – VDU) dydžio išmoka, o darbuotojui, neišdirbusiam 1 metų laikotarpio – pusės VDU išmoka. Asmenims, kurie išdirbo ilgiau nei 5 metus toje pačioje darbovietėje (išskyrus biudžetinių įstaigų ir Lietuvos banko darbuotojus), taip pat papildomai skiriamos ilgalaikio darbo išmokos:
- Jeigu asmuo išdirbo nuo 5 iki 10 metų, jam yra skiriama 77.58 procento 1 VDU išmoka;
- Jeigu asmuo išdirbo nuo 10 iki 20 metų, jam yra skiriama 77.58 procento 2 VDU išmoka;
- Jeigu asmuo išdirbo 20 ir daugiau metų, jam yra skiriama 77.58 procento 3 VDU išmoka.
Pagal vidutinio darbo užmokesčio tvarkos aprašo 5.1. punktą darbdavio išmokamas VDU apskaičiuojamas pagal gautas išmokas, susijusias su darbo santykiais, už 3 paskutinius kalendorinius mėnesius, einančius prieš apskaičiavimo mėnesį. Ilgalaikio darbo išmoka apskaičiuojama vadovaujantis Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo 10 straipsnio 2 dalį, kuris nustato, jog VDU apskaičiuojamas pagal gautas išmokas, susijusias su darbo santykiais, už 12 paskutinių kalendorinių mėnesių.
Pažymėtina, jog dėl ilgalaikio darbo išmokos reikia kreiptis į „Sodrą“ ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo atleidimo iš darbo dienos. Taip pat atkreiptinas dėmesys ir į tai, jog darbuotojas turi būti atleistas Darbo kodekso 57 straipsnio pagrindu, t. y. darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).