Prieš pateikiant atsakymą į šį klausimą, svarbu išsiaiškinti, kas yra laikoma šeimos turtu. Pagal įstatymą šeimos turtu laikomas toliau išvardijamas turtas, nuosavybės teise priklausantis vienam arba abiem sutuoktiniams:
1) šeimos gyvenamoji patalpa;
2) kilnojamieji daiktai, skirti šeimos namų ūkio poreikiams tenkinti, įskaitant baldus.
Šeimos turtu taip pat pripažįstama teisė naudotis šeimos gyvenamąja patalpa.
Iki 2023 m. sausio 1 d. vienintelio gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto pardavimui buvo reikalingas išankstinis teismo leidimas. Tokiu būdu buvo siekiama apsaugoti nepilnamečių vaikų interesus bei užtikrinti jų teisę į gyvenamąjį būstą, todėl vaiko tėvai, norėdami perleisti nuosavybės teisę į gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuosavybę, turėjo kreiptis į teismą dėl teismo leidimo parduoti nekilnojamąjį turtą išdavimo ir įrodyti, kad gyvenamosios patalpos pardavimas nepažeis nepilnamečio vaiko interesų ir nepablogins jo gyvenimo sąlygų.
Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigaliojus atitinkamiems teisės aktų pakeitimams, šios funkcijos perduotos notarams. Tai reiškia, jog nuo 2023 m. sausio 1 d., kai sandoriai yra sudaromi notarine forma (įskaitant ir nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandorius, kai sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų) kreiptis į teismą dėl teismo leidimo išdavimo NEREIKIA. Tokį sandorį notaras tvirtina ir tai daro tada, kai sutuoktiniai pateikia reikiamą informaciją ir ją pagrindžiančius dokumentus (dokumentus, patvirtinančius šeimos turtinę padėtį (pajamas, santaupas, kitą turtą, prievoles), duomenis apie perleidžiamą šeimos turtą, būsimo sandorio įvykdymo galimybes ir vaiko teisių apsaugos galimybes tuo atveju, jei sandoris nebus įvykdytas, ir kitus reikalingus duomenis), kad dėl tokio sandorio nepilnametis vaikas nebus paliktas be gyvenamojo būsto ir nebus pažeista jo teisė į gyvenimo sąlygas, būtinas jo fiziniam, protiniam, dvasiniam ir doroviniam vystymuisi užtikrinti.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).