Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme yra numatyta, kad būnant vaiko priežiūros atostogose dirbti galima, tačiau nuo to, kokios yra asmens gaunamos su darbo santykiais susijusios pajamos, priklauso gaunamos išmokos dydis.
Vaiko priežiūros išmoka yra skirta kompensuoti dėl vaiko priežiūros atsiradusį prarastų pajamų dydį. Taigi, jeigu būdamas vaiko priežiūros atostogose asmuo dirba, jam „Sodros“ mokama vaiko priežiūros išmoka yra mažinama, išmokant tik tą dalį išmokos dydžio, kuri viršija gaunamų pajamų dydį. Pavyzdžiui, jeigu asmuo gauna 500 Eur dydžio darbo užmokestį, o jo gaunama vaiko priežiūros išmoka yra 600 Eur, tai asmeniui „Sodros“ skyrius išmokėtų 100 Eur dydžio vaiko priežiūros išmoką.
Svarbu pabrėžti, kad vaiko priežiūros išmoka yra mažinama tik pirmaisiais vaiko priežiūros metais. Jeigu vaiką prižiūrintis asmuo vaiko priežiūros atostogas yra pasiėmęs dvejiems metams, antraisiais metais net ir gaunant didelį darbo užmokestį vaiko priežiūros išmoka nėra mažinama. Taip yra dėl to, kad antraisiais vaiko priežiūros metais Valstybė skatina asmens grįžimą į darbo rinką.
Ne mažiau svarbi ir moterų galimybė dirbti nėštumo ir gimdymo atostogų metu bei gauti „Sodros“ išmoką. Nėštumo ir gimdymo atostogos trunka 4 mėnesius, kurių metu moteris gauna 100 proc. buvusio darbo užmokesčio dydžio išmokas. Šiuo laikotarpiu moteris gali dirbti, tačiau jos gaunama „Sodros“ išmoka yra tapačiai mažinama, kaip ir pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais, taigi moteriai yra mokamas buvusio ir esamo darbo užmokesčio skirtumas.
Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad motinystės išmoka yra išmokama iškart už visus 4 mėnesius, tai reiškia, kad gali susidaryti situacija, kai moteriai yra išmokama 100 proc. išmoka, o išėjus nėštumo ir gimdymo atostogų ji pradeda dirbti ir gauna darbo užmokestį, dėl kurio gautos išmokos dydis turėtų būti mažinamas. Tokiu atveju „Sodros“ skyrius, sužinojęs, kad nėštumo ir gimdymo laikotarpiu moteris gavo su darbo santykiais susijusių pajamų, informuoja moterį apie jos gautą išmokos permoką ir suteikia galimybę pasirinkti permoką grąžinti iš karto arba ją išskaičiuoti iš būsimos vaiko priežiūros išmokos.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).