Nemokamos atostogos yra tikslinės, t. y. suteikiamos darbuotojui įgyvendinti tam tikrus asmeninius tikslus. Jų suteikimas yra reglamentuotas Lietuvos Respublikos darbo kodekso 137 straipsnyje. Jei darbuotojas reikalauja, darbdavys privalo suteikti nemokamas atostogas šiame straipsnyje numatytais išimtiniais pagrindais.
Tačiau jeigu darbuotojas nemokamų atostogų nori tam, kad galėtų laikinai dirbti kitą geriau apmokamą darbą (pvz., sezoninį darbą), bet kartu išsaugoti ir nuolatinę darbo vietą pagrindiniame darbe, nemokamos atostogos suteikiamos tik tada, jei darbuotojui pateikus raštišką prašymą darbdaviui, darbdavys sutinka. Tokiu atveju darbuotojui išėjus nemokamų atostogų Darbo kodeksas nenumato draudimo jam dirbti kitą darbą.
Svarbu pabrėžti, kad Darbo kodeksas numato maksimalius darbo laiko bei minimalius poilsio laiko reikalavimus. Valstybinė darbo inspekcija rekomenduoja laikytis darbo kodekse numatytų minimaliojo poilsio laiko reikalavimų, t. y. darbuotojui, dirbančiam dviejuose darbuose, turėtų būti užtikrintas nepertraukiamas 11 val. paros ir 35 val. savaitės poilsio laikas. Taip pat darbdavys, norėdamas užtikrinti darbo kodekse numatytą būtinąjį darbuotojo poilsio laiką, gali pareikalauti darbuotojo informuoti jį apie jo darbo santykius kitoje darbovietėje.
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos yra išaiškinusi, kad jeigu nemokamos atostogos trunka ilgiau nei mėnesį, tai reiškia, kad už darbuotoją nėra mokamos valstybinio socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos, todėl jas susimokėti darbuotojas turi savarankiškai. Tačiau svarbu pažymėti, kad jeigu būdamas nemokamose atostogose darbuotojas dirba pas kitą darbdavį, tokiu atveju už jį šiuos mokesčius sumoka antrasis darbdavys, todėl savarankiškai šių įmokų mokėti nereikia. Taip pat asmeniui, dirbančiam dviejose darbovietėse, svarbu žinoti, kad antroje darbovietėje skaičiuojant mokesčius nuo gaunamo darbo užmokesčio nebus taikomas neapmokestinamas pajamų dydis.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).