Kasacinio teismo praktikoje nurodyta, kad testamentas yra vienašalis sandoris, kuriame išreiškiamas jį sudariusio asmens (testatoriaus) patvarkymas dėl jam priklausančio turto paveldėjimo, t. y. įstatymo nustatyta galimybė asmeniui savo nuožiūra nuspręsti, kam po jo mirties atiteks teisė disponuoti likusiu turtu.
Testamentą turi teisę sudaryti tik pats palikėjas, t. y. jo negalima sudaryti per atstovą. Testamento, kaip vienašalio sandorio, subjektas yra fizinis asmuo, kuris:
- testamento sudarymo metu yra veiksnus šioje srityje. Nepilnamečiai, išskyrus tuos, kurie yra emancipuoti (CK 2.9 straipsnis) ar sudarę santuoką (CK 2.5 straipsnio 2 dalis), negali sudaryti testamento. Taip pat nedaro įtakos testamento galiojimui aplinkybė, kad po testamento sudarymo testatorius buvo pripažintas neveiksniu šioje srityje, jei testamento sudarymo metu jo veiksnumas šioje srityje nebuvo apribotas;
- gali suprasti savo veiksmų reikšmę ir pasekmes. Ši aplinkybė yra dažniausiai pasitaikanti testamento nuginčijimo bylose, kai kiti įpėdiniai siekia įrodyti testatorių, kurio veiksnumas šioje srityje nebuvo apribotas, buvus neadekvatų dėl ligos, alkoholio, narkotinių, psichotropinių bei kitokių cheminių medžiagų vartojimo, nervinės psichinės įtampos, streso ir pan. ir negalėjus suvokti savo veiksmų reikšmės ir pasekmių.
Fizinė negalia nėra kliūtis sudaryti testamentą. CK 5.28 straipsnio 2 dalis reglamentuoja kurčnebylių sudaromus viešuosius testamentus, o CK 5.29 straipsnis – kito asmens pasirašytus testamentus.
Testamente testatorius išreiškia tik savo valią. Tarp vidinės testatoriaus valios ir jos išreiškimo negali būti prieštaravimų. Vertinant testatoriaus vidinės valios turinį, be kitų aplinkybių, yra reikšminga tai, ar testatorius suprato savo veiksmų reikšmę, ar pats sąmoningai suformavo savo valią ir ją autentiškai išreiškė.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).