Apsaugoti asmeninį turtą nuo sutuoktinio skolų galima pasirašius vedybų sutartį. Civiliniame kodekse yra numatyta sutuoktinių teisė dar iki santuokos sudarymo arba jau sudarius santuoką susitarti dėl vedybų sutarties. Vedybų sutartimi sutuoktiniai gali nustatyti koks teisinis režimas bus taikomas jų turtui nuo vedybų sutarties įsigaliojimo (o tais atvejais, kai vedybų sutartis sudaroma dar iki santuokos sudarymo – nuo santuokos sudarymo momento). Vedybų sutartis įgyja teisinę galią tik ją užregistravus vedybų sutarčių registre.
Vedybų sutartimi sutuoktiniai gali sulygti dėl visiško turto atskirumo teisinio režimo. Tai reiškia, jog visas turtas, kurį sutuoktiniai įgis santuokos metu, bus laikomas asmenine kiekvieno iš sutuoktinių nuosavybe.
Svarbu pažymėti, kad net ir sutuoktiniams vedybų sutartimi nustačius visiško turto atskirumo teisinį režimą, egzistuoja tam tikros išimtys. Neatsižvelgiant į tai, kurio sutuoktinio nuosavybė iki santuokos sudarymo buvo ar po jos sudarymo yra, šeimos gyvenamoji patalpa ir būtiniausiems šeimos poreikiams tenkinti reikalingi kilnojamieji daiktai (pavyzdžiui, baldai, vienintelis šeimos automobilis) bus pripažįstami šeimos turtu. Šeimos turtą perleisti ar kitaip suvaržyti teises į jį vienas sutuoktinis gali tik gavęs kito sutuoktinio rašytinį sutikimą, o kai sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų ir yra siekiama sudaryti sandorį dėl nekilnojamojo daikto, būtinas teismo leidimas. Iš šeimos turto taip pat negalimas išieškojimas pagal kreditorių reikalavimus, jeigu kreditoriai žinojo arba turėjo žinoti, jog sandoris nėra susijęs su šeimos poreikių tenkinimu ar prieštarauja šeimos interesams.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).