Esant situacijai, kai vienas iš tėvų nemoka teismo priteisto išlaikymo vaikui, kartu su vaiku gyvenantis tėvas ar motina turi teisę kreiptis į teismą, priėmusį sprendimą dėl išlaikymo vaikui priteisimo, su prašymu dėl vykdomojo rašto išdavimo, kurio pagrindu gali būti pradėtas priteisto, tačiau nesumokėto išlaikymo išieškojimas. Norint pradėti priverstinį teismo sprendimo vykdymą, gautą vykdomąjį raštą reikia pateikti antstoliui, veikiančiam toje teritorijoje, kurioje yra skolininko gyvenamoji, darbo ar turto buvimo vieta.
Išieškotojas, kreipdamasis į antstolį, privalo pateikti šiuos dokumentus:
1) teismo išduotą vykdomąjį dokumentą;
2) prašymą priimti vykdomąjį dokumentą vykdyti, kuriame aptariamas vykdymo išlaidų apmokėjimas;
3) detalią informaciją apie susidariusį išlaikymo įsiskolinimą (nurodant tikslią įsiskolinimo sumą ar gautas įmokas, kurios galimai padengia ne visą įsiskolinimą);
4) asmens dokumento kopiją.
Išieškotina suma šiuo atveju laikoma išlaikymo įsiskolinimo suma vykdomojo dokumento pateikimo vykdyti dieną.
Tuo atveju, jei antstoliui nepavyksta skolos išieškoti priverstine tvarka (t.y. jei sutuoktinis, nemokantis priteistų alimentų, neturi jokių piniginių lėšų, negauna darbo užmokesčio, taip pat neturi jokio turto, kurį realizavus būtų galima padengti skolą), vaikas, negaunantis išlaikymo, įgyja teisę gauti Vaikų išlaikymo fondo išmokas. Ši išmoka negali būti didesnė nei 1,5 bazinės socialinės išmokos (nuo 2020 sausio 1 dienos tai sudaro 58,5 Eur). Nuo 2018 m. sausio 1 d. vaiko išlaikymo išmokas skiria, išmoka ir iš skolininkų išieško „Sodra“. Daugiau informacijos galite rasti čia: http://sodra.lt/lt/situacijos/informacija-gyventojams/noriu-gauti-motinystes-arba-tevystes-ismoka/noriu-gauti-vaiku-islaikymo-ismoka. Pasinaudojus šia galimybe, neišmokėta alimentų dalis iš skolininko toliau bus išieškoma kaip jo skola vaikams, o Vaikų išlaikymo fondo sumokėtos išmokos pavirs alimentų nemokančio vieno iš tėvų skola valstybei. Pažymėtina, kad išmokos skiriamos ir mokamos tik nuo prašymo pateikimo, t.y. išlaikymas nemokamas už iki prašymo pateikimo laikotarpį, per kurį vienas iš tėvų nevykdė pareigos mokėti išlaikymą.
Taip pat informuojame, kad Baudžiamojo kodekso 164 straipsnis numato baudžiamąją atsakomybę vengiantiems pareigos išlaikyti vaiką pagal teismo sprendimą. Todėl kartu su vaiku gyvenantis vienas iš tėvų, susidūręs su tokiu vaiko tėvo ar motinos elgesiu, turi teisę kreiptis į policiją dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).