Sutuoktinių turto paveldėjimui nustatytos specialiosios paveldėjimo taisyklės. Pergyvenęs sutuoktinis gali paveldėti mirusio sutuoktinio turtą ar jo dalį, jei:
1) tai numatyta mirusiojo testamente;
2) jei sutuoktiniai buvo sudarę bendrą testamentą;
3) jei nėra sudarytas testamentas, pergyvenęs sutuoktinis paveldi pagal įstatymą jam nustatytą dalį.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad nesant sudarytos vedybų sutarties preziumuojama, jog santuokoje įgytas turtas yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė (CK 3.87 straipsnis, 3.88 straipsnio 2 dalis). Vieno iš sutuoktinių mirtis yra bendrosios jungtinės nuosavybės pabaigos pagrindas (CK 3.100 straipsnio 1 punktas). Paprastai preziumuojama, kad sutuoktinių bendro turto dalys yra lygios (CK 3.117 straipsnio 1 dalis), todėl mirus vienam iš sutuoktinių, pergyvenusysis sutuoktinis įgyja nuosavybės teisę į pusę bendro sutuoktinių turto, o kita pusė, mirusiojo sutuoktinio dalis, yra padalijama vadovaujantis paveldėjimo teisės normomis (CK 3.117 straipsnio 4 dalis).
CK 5.7 straipsnio 1 dalis nustato, kad pergyvenęs sutuoktinis netenka teisės paveldėti pagal įstatymą, jeigu prieš atsirandant palikimui:
1) palikėjas buvo kreipęsis į teismą, kad būtų nutraukta santuoka dėl pergyvenusio sutuoktinio kaltės ir teismas buvo nustatęs pagrindą nutraukti santuoką;
2) įsiteisėjusiu teismo sprendimu nustatytas gyvenimas skyrium (separacija);
3) buvo pagrindas santuoką pripažinti negaliojančia, jeigu buvo pareikštas ieškinys dėl santuokos pripažinimo negaliojančia.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).