Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.201 straipsniu, teismo sprendimu priteisto ar šalių taikos sutartimi (patvirtintos teismo) nustatyto išlaikymo dydis teismo gali būti mažinamas arba didinamas, jeigu iš esmės pasikeitė šalių turtinė padėtis.
Atsižvelgiant į tai, jog per tam tikrą laikotarpį tiek tėvų galimybės teikti išlaikymą, tiek vaikų poreikiai gali pakisti, įstatyme įtvirtinta galimybė pakeisti teismo sprendimu priteisto išlaikymo dydį – teismas, spręsdamas, ar yra pagrindas pakeisti priteistą išlaikymo dydį turi nustatyti ir įvertinti aplinkybes, susijusias su esminiu tėvų turtinės padėties pasikeitimu (pavyzdžiui vienas iš tėvų pakeitė darbą ir gauna gerokai didesnes pajamas ar priešingai, prarado darbą ir dėl to sumažėjo nuolatinės pajamos) arba su vaiko poreikių pasikeitimu. Išlaikymo dydis gali būti didinamas atsiradus papildomoms vaiko priežiūros išlaidoms (liga, sužalojimas, slaugymas, nuolatinė priežiūra), taip pat – jei valstybėje ženkliai išaugo pragyvenimo lygis, dėl ko išaugo ir suma, reikalinga vaiko būtiniems poreikiams patenkinti (pvz., jei nuo teismo sprendimo, kuriuo priteistas išlaikymas, jau yra praėję 10 metų, per kuriuos pragyvenimo lygis valstybėje kito, todėl priteisto išlaikymo dydžio nebepakanka net minimaliems vaiko poreikiams patenkinti).
Įrodžius, jog bent viena iš paminėtų sąlygų egzistuoja, išlaikymo dydis (forma) gali būti didinamas arba mažinamas, nepriklausomai nuo to, ar teismas pats nustatė priteistino išlaikymo dydį, ar patvirtino tėvų susitarimą dėl išlaikymo dydžio.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).