Testamentą galima ginčyti teismo tvarka tik testatoriui mirus, nes tik nuo šio momento testamentas, kaip vienašalis sandoris, įgyja teisinę galią. Ieškinį dėl testamento ar jo atskirų dalių pripažinimo negaliojančiomis gali pareikšti tik kiti įpėdiniai pagal įstatymą arba pagal testamentą, kurie paveldėtų, jeigu testamentas ar jo atskiros dalys būtų pripažintos negaliojančiomis (CK 5.17 straipsnio 1 dalis).
- Vienas iš testamento negaliojimo pagrindų yra tai, kad jis sudarytas neveiksnaus šioje srityje asmens (CK 5.15 straipsnio 2 dalis). Tačiau galimos situacijos, kai asmuo nėra pripažintas neveiksniu šioje srityje, tačiau kitiems įpėdiniams kyla rimtų abejonių, ar sudarydamas testamentą testatorius gebėjo tinkamai suformuluoti ir išreikšti savo valią.
Pasisakydamas dėl šios normos aiškinimo ir taikymo, kasacinis teismas yra nurodęs, kad teismai, nagrinėdami ieškinį dėl sandorio pripažinimo negaliojančiu, kai sandorį sudarė fizinis asmuo negalėjęs suprasti savo veiksmų reikšmės, turi atsižvelgti į duomenis apie šio asmens būseną sandorio sudarymo metu ir sudaryto sandorio turinį (sandorio naudingumą ar žalingumą, pagrįstumą ir kt.. Taigi sprendžiant klausimą, galėjo ar negalėjo asmuo, sudarydamas sandorį, suvokti savo veiksmų reikšmę ir juos valdyti, būtina atsižvelgti į asmens būseną (jo sveikatą, psichikos būklę ir kitas svarbias aplinkybes) ir į sudaryto sandorio turinį (jo naudingumą, pagrįstumą, protingumą ir kita).
- Tais atvejais, kai ginčijamas testamentas dėl neaiškios testatoriaus valios ar jo galimybių ją išreikšti testamento sudarymo metu, bylos nagrinėjamos ginčo teisenos tvarka. Atsižvelgiant į CPK 444 straipsnyje nustatytą juridinę reikšmę turinčių faktų teisinį reglamentavimą, testamente išreikšta testatoriaus valia nepriskirtina prie tokių ypatingosios teisenos tvarka nustatomų juridinę reikšmę turinčių faktų, todėl testamentinės valios turinio išaiškinimas galimas ne nagrinėjant bylą dėl juridinę reikšmę turinčių faktų nustatymo, bet šį klausimą sprendžiant ginčo teisenos tvarka, t. y. ginčijant paveldėjimo teisę (CK 5.8 straipsnis).
- Taip pat galimi testamento nuginčijimo atvejai, kai buvo pažeista testamento sudarymo tvarka. Vienas dažniausiai pasitaikančių ginčo atvejų – kai testamentą pasirašo ne pats testatorius, o kitas asmuo.
Kasacinis teismas yra išaiškinęs, kad kai testatorius dėl ligos, neraštingumo ar kitokių priežasčių negali pats pasirašyti testamento, įstatymo nustatyta galimybė už testatorių pasirašyti kitam asmeniui (CK 5.29 straipsnis, Notariato įstatymo 32 straipsnio 2 dalis). Kadangi toks testamento pasirašymas yra išimtinis, tai jis turi būti atliekamas laikantis nustatytų sąlygų:
1) testatorius turi asmeniškai paprašyti, kad už jį pasirašytų kitas asmuo;
2) kitas asmuo turi būti veiksnus ir neturi būti įpėdinis pagal testamentą;
3) testamentas turi būti pasirašomas notaro (kito pareigūno pagal CK 5.28 straipsnio 6 dalį įgalioto patvirtinti testamentus) ir dviejų liudytojų akivaizdoje (jie taip pat pasirašo testamentą);
4) testamente turi būti nurodyta priežastis, dėl kurios testatorius negalėjo pats pasirašyti.
Atsižvelgiant į testamento teisinę prigimtį ir reikšmę, negalėjimas asmeniškai pasirašyti testamento turi būti absoliutus, t. y. turi būti nustatyta, kad testatorius objektyviai negali pats pasirašyti dėl CK 5.29 straipsnyje išvardytų priežasčių.
Ieškinys dėl testamento pripažinimo negaliojančiu, kartu neginčijant paveldėjimo teisės liudijimo ar jo dalies, yra neturtinio pobūdžio, nes pats savaime testamentas yra valios išraiškos aktas, bet ne turto perdavimo aktas. Įpėdinis testamentu įgyja tik teisę paveldėti testatoriaus turtą, tačiau paties turto juo neįgyja.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).