Tokiu atveju aktualus institutas – santuokos nutraukimas vieno iš sutuoktinių prašymu. Lietuvos Respublikos civiliniame kodekso (toliau – CK) 3.55 straipsnyje nustatyta, kad santuoka vieno iš sutuoktinių prašymu gali būti nutraukta esant bent vienai iš toliau nurodytų sąlygų:
1) Sutuoktiniai gyvena skyrium (separacija) daugiau nei 1 metus (pastaba: separacija nėra tik faktinis sutuoktinių gyvenimas atskirai; privalo būti teismo sprendimas dėl separacijos).
2) Vienas sutuoktinis po santuokos sudarymo teismo sprendimu pripažintas neveiksniu šioje srityje ar ribotai veiksniu šioje srityje.
3) Vienas sutuoktinis teismo sprendimu pripažintas nežinia kur esančiu.
4) Vienas sutuoktinis atlieka laisvės atėmimo bausmę ilgiau nei 1 metus už netyčinį nusikaltimą.
Koks procesinis dokumentas teikiamas teismui? Prašymas (CK 3.56 straipsnis).
Ką reikia aptarti prašyme?
Prašymas nutraukti santuoką vieno iš sutuoktinių prašymu aprašomas CK 3.56 straipsnyje.
Šis prašymas savo turiniu yra panašus į sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių ir prašymą nutraukti santuoką bendru sutarimu, t. y. prašyme nutraukti santuoką vieno iš sutuoktinių prašymu pažymima, dėl kokių priežasčių norima nutraukti santuoką, kaip pasidalijamas turtas, skolos, su kuo nustatoma nepilnamečių vaikų gyvenamoji vieta ir kt.
Prašyme privalu nurodyti bent viena iš keturių sąlygų, kuria (kuriomis) remiantis kreipiamasi į teismą dėl santuokos nutraukimo (CK 3.55 straipsnis).
Žyminis mokestis
Kreipiantis į teismą dėl santuokos nutraukimo vieno iš sutuoktinių prašymu, ieškovas nuo žyminio mokesčio yra atleidžiamas.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).