Norint nutraukti santuoką, kai nežinoma vieno iš sutuoktinių buvimo vieta, visų pirma reikėtų kreiptis į teismą su prašymu pripažinti kitą sutuoktinį nežinia kur esančiu. Tam, kad teismas pripažintų asmenį nežinia kur esančiu, turi būti šios sąlygos (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 2.14 straipsnis):
1) Mažiausiai vienerius metus asmens nuolat nėra jo paskutinėje gyvenamojoje vietoje. Vienerių metų terminas skaičiuojamas nuo tos dienos, kai paskutinį kartą asmuo matytas ar gauta žinių apie jį arba jo buvimo vietą. Praėjus metams nuo šios dienos, asmenį galima pripažinti nežinia kur esančiu, jeigu apie jį daugiau negauta jokių žinių. Tačiau jeigu tokios dienos nustatyti neįmanoma, taikoma prezumpcija – pripažįstama, kad asmuo dingo ateinančių metų, einančių po metų, kai apie jį gauta žinių, sausio 1 d. ir vienerių metų terminas pradedamas skaičiuoti nuo šios dienos.
2) Nėra jokios informacijos, kur asmuo yra.
Pripažinus asmenį nežinia kur esančiu, santuoka gali būti nutraukta supaprastinto proceso tvarka pagal vieno iš sutuoktinių prašymą (CK 3.55 straipsnio 1 dalies 3 punktas).
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).