2019 metų Konstitucijos pataisa suteikė galimybę asmenims kreiptis į Konstitucinį Teismą su individualiu konstituciniu skundu. Šia pataisa pakeista nuo Konstitucijos įsigaliojimo egzistavusi samprata, jog į Konstitucinį Teismą gali kreiptis tik valstybės valdžios institucijos. Skundo instituto atsiradimas suteikė papildomą galimybę žymiai platesniam ratui ginti savo konstitucines teises ir laisves. Taip pat sukėlė ir daug nepagrįstų lūkesčių, kurių Konstitucinis Teismas dėl savo kompetencijos ribų negali išpildyti.
Dažniausiai pasitaikanti individualaus konstitucinio skundo paskirties suvokimo klaida yra manymas, jog Konstituciniam Teismui galima skųsti teismo sprendimą, kuriuo pažeidžiamos asmens teisės. Tačiau Konstituciniam Teismui skųsti galima ne patį teismo sprendimą, o įstatymą ar teisės aktą, kurį teismas asmeniui priimdamas sprendimą taikė. Konstitucinis Teismas nenagrinėja konkrečios situacijos, jos faktinių aplinkybių ir nepripažįsta, jog civilinis, baudžiamasis ar administracinis teismas savo veiksmais ar sprendimu pažeidė Konstituciją. Konstitucinis Teismas yra „teisės teismas“, galintis įvertinti asmeniui teismo taikomą teisę, jos konstitucingumą (atitiktį Konstitucijai), bet ne patį teisės taikymą.
Pavyzdžiui, asmeniui taikoma įstatymo X norma ir teismo proceso metu, asmens nuomone, jam nebuvo užtikrinama teisė į gynybą, lygiateisiškumas ar kiti konstituciniai teisinės valstybės imperatyvai. Atitinkamai asmens atžvilgiu, remiantis įstatymo X norma, teismas priima sprendimą. Tokius procesinius ar panašius pažeidimus, patį teismo sprendimą asmuo gali ir turėtų skųsti apeliacine, kasacine tvarka: būtent tai reiškia Konstitucijoje numatytas reikalavimas išnaudoti visas teisinės gynybos priemones. Konstituciniame Teisme asmuo civilinio, baudžiamojo ar administracinio pobūdžio teisės taikymo klausimų kelti negali, tačiau gali kelti įstatymo X normos, kurią teismas taikė, konstitucingumo problemą, o ne, pabrėžtina, teismo, kitų proceso dalyvių veiksmų konstitucingumą.
Todėl į Konstitucinį Teismą galima kreiptis turint pagrįstą abejonę dėl asmens atžvilgiu taikomos teisės normos atitikties Konstitucijai.
LR Konstitucijos 106 str. 4 d.:
Kiekvienas asmuo turi teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl Konstitucijos 105 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse nurodytų aktų, jeigu jų pagrindu priimtas sprendimas pažeidė šio asmens konstitucines teises ar laisves ir šis asmuo išnaudojo visas teisinės gynybos priemones. Šios teisės įgyvendinimo tvarką nustato Konstitucinio Teismo įstatymas.
Plačiau: duk-web.pdf (lrkt.lt)
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).