Jei teismas dėl atsakovo priėmė sprendimą už akių ir su juo atsakovas nesutinka, pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 288 straipsnį, esant bent vienam iš šių pagrindų, atsakovas gali kreiptis į teismą su pareiškimu dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo:
1) Turima įrodymų, kurie gali turėti įtakos priimto sprendimo už akių teisėtumui ir pagrįstumu;
2) Byloje negalėjo būti priimtas sprendimas už akių. Pagal CPK 285 straipsnio 3 dalį, tai yra atvejai, kai: (i) neatvykusiai ar procesinio dokumento nepateikusiai šaliai nebuvo tinkamai pranešta apie parengiamojo ar teismo posėdžio laiką ir vietą arba nebuvo tinkamai įteikti procesiniai dokumentai, kuriuose nurodyta per nustatytus terminus pateikti atsiliepimą į ieškinį, paruošiamąjį dokumentą; (ii) iš neatvykusios šalies gautas prašymas atidėti parengiamąjį ar teismo posėdį ir jame nurodytos neatvykimo į posėdį priežastys, jeigu teismas šias priežastis pripažino svarbiomis; (iii) atsakovui tinkamai pranešta tik dėl dalies ieškovo reikalavimų ir juos pagrindžiančių aplinkybių, tačiau kitų ieškinio reikalavimų negalima išnagrinėti skyrium; (iv) atvykusios (ar procesinį dokumentą pateikusios) šalies nurodytos aplinkybės ir jos pateikti bei nurodyti įrodymai kelia teismui rimtų abejonių;
3) Kitais civilinio proceso kodekse numatytais atvejais.
Kreipimosi terminas – 20 dienų nuo sprendimo už akių priėmimo dienos. Šis terminas gali būti atnaujintas, jeigu teismas pripažįsta, kad jis praleistas dėl svarbių priežasčių (pvz., sunki liga, teismo klaida įteikiant pranešimą apie prasidėjusį procesą).
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spauskite čia) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje (spauskite čia).