Per visą Lietuvą neseniai praūžė savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Kandidatų būta įvairių, nuo eilinio Lietuvos gyventojo iki milijonieriaus. Duomenys apie kandidatus prieinami viešai Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje. Tai duomenys apie šeiminę padėtį, turimą turtą, išsilavinimą ir t. t. Bet bene labiausiai kontraversiškai vertinama informacija – kandidatų teistumai.
Tad vertėtų dar kartą prisiminti kas yra teistumas ir ką tai lemia.
Teistumą galima suprasti kaip tam tikrą teisinę ypatybę būdingą nusikaltimą padariusiam asmeniui. Ši ypatybė tęsiasi tam tikrą laiką, tai yra bausmės atlikimo laikotarpiu ir tam tikrą laiką atlikus bausmę. Trukmė iš esmės priklauso nuo nusikaltimo sunkumo ir nuo paskirtos bausmės trukmės. Antai asmuo, kuris nuteistas už kyšininkavimą ar sukčiavimą (kas yra apysunkis ir nesunkus nusikaltimai), po bausmės atlikimo teistumą turės trejus metus. Sunkaus nusikaltimo atveju, pavyzdžiui, išžaginimo padarymas, lemtų penkerius metus teistumo po bausmės atlikimo. O labai sunkaus nusikaltimo atveju, tokio kaip nužudymas, teistumas po bausmės atlikimo truktų net aštuonerius metus.
Svarbu pažymėti, kad teistumas atsiras ne visais atvejais, kai asmeniui iškelta baudžiamoji byla. Teistumas atsiranda tik paskyrus bausmę ir tik kai nuteistasis yra padaręs nusikaltimą. Jei asmenį išteisina arba atleidžia nuo baudžiamosios atsakomybės, arba asmuo yra padaręs tik baudžiamąjį nusižengimą – teistumas neatsiranda.
Teistumas išnyksta savaime suėjus jo terminui jei per visą tą laiką nuteistasis nepadaro naujų nusikalstamų veikų. Yra galimybė teistumą panaikinti anksčiau kreipiantis į teismą, kai jau yra suėję pusė teistumo termino.
Iš esmės teistumas lemia sunkesnius padarinius teisme, kai teistumą turintis asmuo vėl patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn, taigi tai sukelia specialius teisinius padarinius taikant baudžiamąjį įstatymą. Bet yra ir kiti padariniai – teistumas negrįžtamai neigiamai paveikia asmens reputaciją.
Antai teistumą turėjęs asmuo niekada nebebus teisėju, apribotos galimybės užsiimti ir kitomis teisės srities profesijomis, tam tikriems pareigūnams gavus teistumą gali būti apribota galimybė gauti pensiją ir pan.
Kalbant apie moralinį aspektą labai svarbu paminėti dar vieną dalyką – informacija apie turėtus teistumus saugoma specialiame registre. Ši informacija niekada nebus panaikinta ir ateityje gali būti panaudota. Tad nors ir sakoma, kad teistumas išnyksta, bet tai nėra absoliuti tiesa. Iš to išplaukia dvi sąvokos, kurios neretai yra painiojamos: „teistas“ ir „turintis teistumą“. Teistumas išnyksta, bet pats teistumo faktas ne. Todėl nors asmens teistumas laikomas išnykusiu, jis vis tiek laikomas teistu.
Tad nors teisine prasme laikoma, kad teistumas išnyksta, tačiau realiai visuomeniniame gyvenime šis faktas išlieka ir pildant savivaldos rinkimų kandidato anketą jį tenka prisiminti ir skelbti viešai.
Straipsnį parengė VU Teisės klinikos konsultantas Rolandas Bugys.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje.