Palikimo priėmimo procedūra gali atrodyti sudėtingai, o įstatymo nustatytų reikalavimų nesilaikymas gali turėti padarinių, kurių ištaisymas ne visada bus įmanomas. Todėl kiekvienam svarbu žinoti, kur reikėtų kreiptis siekiant priimti palikimą, koks palikimo priėmimui skirtas terminas ir kokių veiksmų imtis šį terminą praleidus.
Įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, kai jis faktiškai pradėjo paveldimą turtą valdyti arba padavė palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą dėl palikimo priėmimo. Asmuo pareiškimą dėl palikimo priėmimo turi pateikti notarui, kurio veiklos teritorijoje buvo paskutinė mirusiojo (palikėjo) nuolatinė gyvenamoji vieta. Svarbu, kad asmuo į notarą kreiptųsi per tris mėnesius nuo palikėjo mirties momento.
Vis dar pasitaiko situacijų, kai žmonės kreipiasi manydami, jog terminas yra šeši mėnesiai, kuris buvo ankstesniame reguliavime. Tokioje situacijoje tenka kreiptis į teismą dėl palikimo priėmimo termino atnaujinimo ir teismas tokius prašymus ne visada tenkina.
Aplinkybės dėl praleisto termino turi būti svarbios ir vien tai, kad buvo manoma, jog palikimo priėmimo terminas yra šeši mėnesiai, nėra laikoma svarbia aplinkybe. Pasitaiko, kuomet asmenys galvoja, jog kreiptis į notarą išvis nereikia ir kad turtas priklausęs palikėjui automatiškai pereina įpėdiniams. Tokiais atvejais žmonės terminus praleidžia ir dešimtmečiais.
Tačiau net ir praleidus palikimo priėmimo terminą galimybė pripažinti palikimą priimtu egzistuoja ir tai yra palikimo priėmimas, faktiškai pradėjus turtą valdyti.
Kas yra palikimo priėmimas faktiškai pradėjus turtą valdyti?
Teismų praktikoje minima, kad palikimo priėmimas faktiškai pradėjus valdyti paveldimą turtą – tai įpėdinių valios išreiškimas aktyviais veiksmais, patvirtinantis įpėdinių interesus įgyvendinti teises į visą palikimą.
Faktinis palikimo priėmimas reiškia, kad įpėdinis atlieka veiksmus, kuriais parodo, jog siekia priimti palikimą ir turėti į jį nuosavybės teises. Tiesa, veiksmų vertinimas atliekamas atsižvelgiant į kiekvieno asmens situaciją individualiai.
Kokius veiksmus turi atlikti asmuo, kad teismas pripažintų palikimo priėmimą šiuo pagrindu?
Dėl palikimo priėmimo pripažinimo reikia kreiptis į apylinkės teismą surašant pareiškimą dėl juridinio fakto nustatymo. Pareiškime turi būti nurodytos svarbios aplinkybės, asmens atlikti veiksmai, kurie patvirtintų, jog pareiškėjas palikimą priėmė faktiniu valdymu. Veiksmai kurie dažnai teismams leidžia spręsti ar asmuo laikomas faktiškai pradėjusiu turtą valdyti laikytini tokiais: kai įpėdinis deklaravo savo gyvenamąją vietą bute, name, naudojosi turtu, jį prižiūrėjo, turtą tvarkė, mokėjo įvairius su turto išlaikymu susijusius komunalinių paslaugų ir kitus mokesčius, ir kt.
Tokius veiksmus gali įrodyti mokesčių knygelių turėjimas, kvitai, banko išrašai įrodantys, kad turtu buvo rūpinamasi ir tvarkoma, ir kiti įrodymai, kurie patvirtintų šių veiksmų buvimą. Svarbūs yra ir liudytojų parodymai ir pačio įpėdinio elgesys prieš ir po palikėjo mirties (pavyzdžiui, ar įpėdinis palaikė santykius, bendravo su palikėju iki palikimo fakto atsiradimo dienos).
Svarbu, kad asmuo pradėtų faktiškai valdyti palikėjo turtą per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos. Kitaip tariant, svarbiausia įrodyti, kad turtą įpėdinis pradėjo faktiškai valdyti, tai yra, atliko veiksmus pagrindžiančius jo siekį turtą įgyti nuosavybe, nepraėjus trims mėnesiams po palikėjo mirties.
Teisinės pasekmės priėmus palikimą faktiniu valdymu atsiras tik tokiu atveju, jeigu nebuvo pirmesnės eilės įpėdinių pagal įstatymą (palikėjo vaikų (tarp jų ir įvaikių) ir palikėjo vaikų, gimusių po jo mirties) ar įpėdinių pagal testamentą, kurie priėmė palikimą.
Taigi jeigu praleidote palikimo priėmimo terminą ir manote, jog nėra svarbių priežasčių prašyti teismo atnaujinti praleistą terminą, tuomet galite kreiptis į teismą ir prašyti, kad būtų patvirtintas faktas, jog palikimą per tris mėnesius nuo palikėjo mirties momento priėmėte faktiškai pradėjus turtą valdyti.
Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą.