2020 m. birželio 26 dieną Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtas Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisas, numatančias naują nemokamos teisinės pagalbos teikimo tvarką. Šiame straipsnyje bus apžvelgti pagrindiniai įstatymo pakeitimai.
Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymas numato, jog pirminė teisinė pagalba yra šio įstatymo nustatyta tvarka teikiama teisinė informacija, teisinės konsultacijos ir valstybės ir savivaldybių institucijoms skirtų dokumentų rengimas.
Būtent todėl ypač svarbus įstatymo 15 straipsnio pakeitimas, kuriuo yra išplečiama pirminės teisinės pagalbos kategorija. Nuo šiol pirminę teisinę pagalbą teikiantys asmenys rengs:
- prašymus dėl santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutikimu;
- sutartis dėl santuokos nutraukimo teisinių pasekmių;
- pareiškimus dėl teismo įsakymo išdavimo;
- prieštaravimus dėl kreditoriaus pateikto pareiškimo;
- prašymus dėl teismo leidimo parduoti ar įkeisti nekilnojamąjį turtą išdavimo;
- prašymus dėl teismo leidimo priimti palikimą išdavimo;
- prašymus dėl išankstinių teismo leidimų sudaryti sandorius, susijusius su neveiksnaus tam tikroje srityje ar ribotai veiksnaus tam tikroje srityje asmens turtu.
Šiuo pakeitimu siekiama užtikrinti greitesnį ir prieinamesnį pirminės teisinės pagalbos teikimą asmenims. Be to, tokiu būdu bus sumažintas ir besikreipiančiųjų dėl antrinės teisinės pagalbos skaičius.
Antrinė valstybės garantuojama teisinė pagalba apima dokumentų rengimą, gynybą ir atstovavimą bylose, įskaitant vykdymo procesą, atstovavimą išankstinio ginčo sprendimo ne teisme atveju, jeigu tokią tvarką nustato įstatymai ar teismo sprendimas.
Iki šiol pareiškėjo teisę gauti antrinę teisinę pagalba buvo vertinama tik pagal jo turimą turtą. Tačiau priėmus įstatymo pakeitimus, nuo šiol pareiškėjo galimybė gauti valstybės garantuojamą antrinę teisinę pagalba bus vertinama ir pagal jo šeimos turimą turtą. Šiuo pakeitimu siekiama užtikrinti, kad antrinė teisinė pagalba būtų teikiama tiems asmenims, kuri jiems yra būtiniausia. Taip žmonės bus skatinami objektyviai įvertinti kitas įstatymuose esančias alternatyvas ginčui išspręsti, pavyzdžiui, mediacija. Tikėtina, kad šiuo pakeitimu bent 30 proc. bus sumažinta asmenų, kuriems antrinė teisinė pagalba teikiama atsižvelgiant į turto ir pajamų lygius.
Įstatymo pakeitimais taip pat buvo atsisakyta nuostatos, pagal kurią antrinę teisinę pagalba, neatsižvelgiant į turtą ir pajamas, turėjo teisę gauti asmenys, kuriems yra paskirta socialinė pašalpa. Priimtais įstatymo pakeitimais yra numatyta, jog tokie asmenys dėl antrinės teisinės pagalbos galės kreiptis bendrąja tvarka, pateikdami informaciją apie savo turimą turtą ir gaunamas pajamas.
Aukščiau aptartos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisos įsigalios nuo liepos 15 d.
Visus įstatymo straipsnių pakeitimus galite rasti čia
Daugiau apie valstybės garantuojamą teisinę pagalbą galite rasti čia
Informacija paskelbta LR teisingumo ministerijos puslapyje.