Dažniausiai užduodami klausimai

Ką daryti, jei teismas iš vaiko tėvo / motinos priteisė išlaikymą, tačiau šis / ši jo nemoka? Kaip išieškoti išlaikymą?

Kai vienas iš tėvų, privalantis mokėti išlaikymą savo vaikui, šios pareigos vengia, reikia kreiptis į Vaikų išlaikymo fondo administraciją prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Vaikų išlaikymo fondas).

Vaikų išlaikymo fondas – tai įstaiga, (1) užtikrinanti vaiko teisę į socialinę apsaugą, (2) garantuojanti valstybės įsipareigojimą suteikti vaikui tam tikro dydžio išlaikymą esant įstatymuose numatytiems pagrindams, (3) įgyjanti teisę reikalauti, kad asmenys, privalantys išlaikyti vaiką, sugrąžintų valstybei jos išmokėtas vaiko išlaikymo lėšas.

Ką daryti, jei priteistas išlaikymas nėra mokamas arba mokamas tik iš dalies:
• Jei išlaikymą privalantis mokėti asmuo bent 1 mėn. nustatytos sumos nemoka arba sumoka tik dalį jos, į Vaikų išlaikymo fondą galima kreiptis dėl vaiko išlaikymo išmokos skyrimo.
• Teisę gauti išmoką turi nepilnamečiai vaikai bei pilnamečiai vaikai, kuriems nustatytas neįgalumas.
• Teisę kreiptis dėl išmokos suteikimo turi vienas iš tėvų, su kuriuo gyvena vaikas pagal teismo sprendimą, arba vaiko globėjas (rūpintojas).
• Naudingos nuorodos: http://www.vif.lt/index.php/pareiskejams/, http://www.socmin.lt/lt/seima-ir-vaikai/vaiku-islaikymo-fondas.html.

Ką daryti, jei vienas iš tėvų, kuris privalo mokėti išlaikymą vaikui, slepiasi, dirba ar gauna pajamas užsienyje:
• Esant tokiai situacijai taip pat reikia kreiptis į Vaikų išlaikymo fondą, kuris suteiks pagalbą išieškoti išlaikymą užsienyje, taip pat padės surasti skolininko turtą ir pajamas bei užtikrins, organizuos priverstinį prievolės mokėti išlaikymą vaikui vykdymą.
• Išieškoti išlaikymą padedama visose ES valstybėse narėse (išskyrus Daniją), taip pat Norvegijoje, Ukrainoje, Albanijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje.
• Naudinga nuoroda: http://www.vif.lt/index.php/centrines-institucijos-funkcijos/

Kokio dydžio išlaikymo išmoką skiria Vaikų išlaikymo fondas?
• Išmoka skiriama atsižvelgiant į teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sumą ar nesumokėtą jos dalį, tačiau jos dydis neviršija 1,5 bazinės socialinės išmokos dydžio (57 Eur) vienam vaikui per mėnesį skaičiuojant nuo kreipimosi dėl išmokos prašymo dienos (išmokos skiriamos ir mokamos tik nuo prašymo pateikimo, t. y. išlaikymas nemokamas už laikotarpį iki prašymo pateikimo, per kurį vienas iš tėvų nevykdė pareigos mokėti išlaikymą).
• Neišmokėta vaiko išlaikymo dalis iš skolininko išieškoma kaip jo skola vaikams; Vaikų išlaikymo fondo išdalintos išmokos pavirs vieno iš vaiko tėvų, privalančių mokėti išlaikymą, skola valstybei.

Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spustelkite mygtuką žemiau) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje.

NEMOKAMA KONSULTACIJA

Susisiekite

Vilniaus universiteto Teisės klinikos komanda
yra pasirengusi Jums padėti.