Dažniausiai užduodami klausimai

Ar reikia mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM) už parduotą nekilnojamąjį turtą, kurį paveldėjau ar gavau dovanų?

Kada reikia mokėti GPM: pajamos už parduotą turtą, kuris buvo paveldėtas ar gautas kaip dovana, apmokestinamos GPM tik tada, jei įpėdinis ar dovanos gavėjas 10 metų nuo paveldėjimo ar dovanojimo datos neišlaikė savo nuosavybės teisės į paveldėtą ar dovanotą turtą. Tokiu atveju turi būti mokamas 15 proc. GPM, skaičiuojamas nuo gauto nekilnojamojo turto vertės prieaugio (pvz., jei nekilnojamojo turto vertė jį paveldėjus ar gavus kaip dovaną buvo 20 000 Eur, o asmuo, nepraėjus 10 metų nuo paveldėjimo ar dovanojimo, jį pardavė už 25 000 Eur, apmokestinamas tik 5 000 Eur prieaugis, o ne visa suma (25 000 Eur), kurią gauna pardavėjas).

Kada nereikia mokėti GPM: (a) pardavėjas bent paskutinius 2 metus iki nekilnojamojo turto pardavimo gyveno tame būste arba ten buvo deklaravęs savo gyvenamąją vietą arba (b) pardavėjas parduodamame būste iki jo pardavimo gyveno trumpiau nei 2 metus, bet tame būste buvo deklaravęs savo gyvenamąją vietą ir tą būstą pardavęs gautas lėšas per 1 metus nuo pardavimo panaudojo kito Europos ekonominėje erdvėje esančio būsto įsigijimui.

Vilniaus universiteto Teisės klinika pažymi, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą internetu (spustelkite mygtuką žemiau) arba užsiregistruokite į gyvą susitikimą VU Teisės klinikos biure Vilniuje.

NEMOKAMA KONSULTACIJA

Susisiekite

Vilniaus universiteto Teisės klinikos komanda
yra pasirengusi Jums padėti.