,,Žinių radijo” eteryje – apie rizikingas nuolaidas ir lojalumo programas

Teismai linkę priimti vartotojams palankius sprendimus, „Žinių radijo“ laidoje teigė Vilniaus universiteto Teisės klinikos direktorius Laurynas Totoraitis. Kalbėdamas apie nuolaidų pavidalu pasireiškiančias nesąžiningas vartojimo sutarčių sąlygas, teisininkas pabrėžė, jog egzistuoja daugybė vartotojų teisių apsaugos priemonių, tačiau nedaugelis nusprendžia jomis pasinaudoti.

Kaip rašė VU Teisės klinikos konsultantas David Gurvič, pastaruoju metu vis dažniau pastebima ydinga praktika, kai verslininkų siūlomos nuolaidos ar dovanos sukuria finansinius barjerus paslaugų sutarties nutraukimo atveju. Civiliniame kodekse nustatyta, kad paslaugų gavėjas, tinkamai pranešęs, turi teisę bet kada vienašališkai nutraukti sutartį ir dėl to jam negali kilti neproporcingų neigiamų pasekmių. Visgi vartotojui, pageidaujančiam nutraukti sutartį anksčiau laiko, kai kurie verslininkai nurodo grąžinti suteiktas nuolaidas ar prekes, kurios kartais būna įvertintos neadekvačiais įkainiais. Savo esme toks mechanizmas primena įstatymu draudžiamas netesybas, kurių tikslas – atitinkamam laikotarpiui „pririšti“ vartotojus.

Laidos įrašas:

„Neimkite to, ko jums nereikia, nes anksčiau ar vėliau už tai gali tekti susimokėti. Antra vertus, šią dieną teismai formuoja vartotojams palankią praktiką, kai konstatuojama, jog „grąžintinos nuolaidos“ faktiškai prilygsta netesyboms ir tokios netesybos panaikinamos. Taigi, vartotojai turi žinoti, kad jei kreiptųsi į teismą, dažnu atveju laimėtų“, – laidoje „Ekspertai pataria“ apibendrino L. Totoraitis.

VU Teisės klinika nuo 1998 m. teikia nemokamą teisinę pagalbą ir rūpinasi visuomenės teisiniu švietimu. Prieš 19 metų VU Teisės kliniką įsteigė ir ją globoja Vilniaus universitetas, advokatų kontora „Ellex Valiunas” bei Vilniaus universiteto Studentų atstovybė. Dėkojame organizacijos globėjams „Lewben Group” ir „Serenus”, mecenatams „Vilniaus prekyba”, „Telia”, „Strategic Staffing Solutions International” ir „Orlen Lietuva” bei kitiems rėmėjams už finansinę paramą prisidedant prie organizacijos gyvavimo.

Susisiekite

Vilniaus universiteto Teisės klinikos komanda
yra pasirengusi Jums padėti.